امروز :
پنجشنبه ۶ تیر ۱۳۹۸
::
24 شوال 1440
::
Jun-27-2019

ایرانیوز

بازتاب آخرین اخبار ایران و جهان

( منابع : خبرگزاری ها و سایت های معتبر ) درباره ما - تماس با ما - Webmaster

جدیدترین عناوین گروه ها :

چرا آمریکا ایران را به نقض توافقی متهم کرده که خود از آن خارج شده است؟

چرا آمریکا ایران را به نقض توافقی متهم کرده که خود از آن خارج شده است؟

بیش از یکسال از خروج آمریکا از برجام می گذرد و واشنگتن بارها ایران را به تلاش برای دستیابی به سلاح هسته ای در دوران پس از امضا و اجرای برجام متهم کرده است. فارغ از این اتهام واشنگتن علیه ایران که در سالیان اخیر همواره مطرح شده، این بار مقامات آمریکایی ایران را متهم به نقض معاهده ای کرده اند که خود پیشگام اصلی نقض آن بوده اند و بارها نیز اعلام کرده اند که برجام نمی تواند ایران را از حرکت به سمت ساخت سلاح هسته ای بازدارد.

بیش از یکسال از خروج آمریکا از برجام می گذرد و واشنگتن بارها ایران را به تلاش برای دستیابی به سلاح هسته ای در دوران پس از امضا و اجرای برجام متهم کرده است.

به گزارش تابناک، فارغ از این اتهام واشنگتن علیه ایران که در سالیان اخیر همواره مطرح شده، این بار مقامات آمریکایی ایران را متهم به نقض معاهده ای کرده اند که خود پیشگام اصلی نقض آن بوده اند و بارها نیز اعلام کرده اند که برجام نمی تواند ایران را از حرکت به سمت ساخت سلاح هسته ای بازدارد.

به طوری که، شامگاه سه شنبه واشنگتن در بیانیه خود در اجلاس شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مدعی شده که ایران در حال تخطی از توافق هسته‌ای است.

به نوشته رویترز، آمریکا که خود سال گذشته از توافق هسته‌ای با ایران خارج شده، مدعی است که کار ایران با سانتریفیوژهای پیشرفته، تخطی از توافق هسته‌ای است. واشنگتن ضمن ابراز نگرانی بار دیگر گفته که آماده گفت‌وگو با ایران است.

در بیانیه واشنگتن ادعا شده که تسریع غنی‌سازی اورانیوم توسط ایران باعث نخواهد شد که آمریکا از سیاست خود مبنی بر منزوی ساختن ایران عقب‌نشینی کند.

«جکی ولکات»، نماینده آمریکا در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در بیانیه خود گفته که «ایران ادعا کرده که به برجام پیبند است اما اکنون گزارش شده که به‌وضوح در حال نقض توافق است. این باید مایه نگرانی همه ما باشد.»

چرا آمریکا ایران را به نقض توافقی متهم کرده که خود از آن خارج شده است؟

وی افزود: «ایالات متحده از ایران می‌خواهد بدون تاخیر به تعهدات خود بازگردد. ما می‌دانیم که کمیسیون برجام در حال برخورد با این موضوع با جدیت لازم است و از اعضای برجام می‌خواهیم که هرچه سریع‌تر به این موضوع بپردازند.»

ولکات همچنین ادعای تکراری مقامات آمریکایی در روزهای اخیر مبنی بر آماده بودن برای گفت‌وگو را تکرار کرده و گفته هدف از این گفت‌وگوها رسیدن به توافقی جامع با ایران است به رفتارهای بی‌ثبات‌کننده این کشور پایان می‌دهد.

ایران در سالگرد خروج آمریکا از توافق هسته‌ای به طرف‌های باقی‌مانده در برجام اطلاع داد که بر اساس بندهایی از همین توافق، دو مورد از تعهدات خود را متوقف می‌کند. تهران به طرف‌های اروپایی برجام 60 روز فرصت داده که یا به تهدات خود عمل کنند و یا با اقدامات جدید ایران مواجه شوند.

در این رابطه ذکر دو نکته ضروری است:

نخست: همانطور که عنوان شد، آمریکا در حالی ایران را به نقض برجام متهم می کند که خود از این توافق خارج شده است و پیش از خروج از توافق نیز بارها با تحریم ایران، آن را نقض کرده بود. بنابراین، آمریکا در حال حاضر نه عضوی از اعضای برجام است که بخواهد در مورد پایبندی ایران به تعهداتش موضع گیری کند و نه نهاد ناظر بر فعالیت های هسته ای ایران.

دوم: به نظر می رسد، آمریکایی ها با افزایش شکاف میان ایران و اروپا و همچنین کاهش تعهدات ایران در برجام، در پی ایجاد حساسیت در نزد آژانس و جامعه بین المللی در مورد فعالیت های هسته ای ایران هستند. لذا، دور از انتظار نیست که آمریکا فشارهای خود بر آژانس در مورد مسئله هسته ای ایران را دو چندان کند و تمرکز خود برای متهم کردن ایران را روی نهاد ناظر بر فعالیت های هسته ای ایران قرار دهد. این در حالی است که آژانس همواره پایبندی ایران به تعهداتش را تایید کرده است.

 

مشاهده نظرات

منبع : تابناک

جدیدترین فیلم ها :