امروز :
پنجشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۸
::
19 رمضان 1440
::
May-23-2019

ایرانیوز

بازتاب آخرین اخبار ایران و جهان

( منابع : خبرگزاری ها و سایت های معتبر ) درباره ما - تماس با ما - Webmaster

جدیدترین عناوین گروه ها :

کاهش 30 درصدی سرمایه گذاری در تولید نفت از منابع طبیعی/ افزایش 1.3 میلیون بشکه در روز تولید نفت شیل

کاهش 30 درصدی  سرمایه گذاری در تولید نفت از منابع طبیعی/  افزایش 1.3 میلیون بشکه در روز تولید نفت شیل

یک کارشناس انرژی گفت: سرمایه گذاری در منابع نفتی طبیعی یک سوم کاهش یافته است و در صورتی که جذب سرمایه به سمت منابع نفتی غیر متعارف رفته است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس اسامه سلیمان یکی کارشناس انرژی از وین در یادداشتی که در الاقتصادیه منتشر کرده است، گفت: آژانس بین المللی انرژی انتظار سرمایه‌گذاری در  بخش نفت و گاز رشد متوسطی را در  سال جاری 2018، برای دومین سال متوالی داشته باشد زیرا  پروژه های سود ده در بخش نفت و گاز است و در کوتاه مدت نتیجه می دهد.

آژانس بین المللی انرژی در جدید ترین گزارش خود آورده است "سرمایه گذاری در نفت پس از سقوط 40 درصدی که بین سال های  2014 و 2016 داشت در سال  2017  رشد 4 درصد ی به خود دید و به 450 میلیارد دلار از نظر ارزش اسمی بازگشت و انتظار می رود در سال 2018 نیز این رشد به میزان 5 درصد باشد و سرمایه گذاری به رقم 472 میلیارد دلار برسد.

این گزارشناس انرژی اعلام می کند آژانس بین المللی انرژی در آخرین گزارش سالانه خود در مورد سرمایه گذاری در بخش انرژی جهانی آورده است  در حال حاضر سرمایه گذاری در بخش نفت فقط در بخش زود بازده صورت می گیرد زیرا سرمایه گذاران انتظار دارند در کوتاه مدت بتوانند به سود خود دست یابند.به همین دلیل می بینیم سرمایه گذاری در شیل ها بیشتر از سرمایه گذاری در منابع متعارف نفت است.

سرمایه گذاری در بخش شیل در ایالات متحده از پایان سال 2016  آغاز شد و انتظار می رود پس از رشد 60 درصدی در سال 2017 به رشد 20 درصد نیز در سال 2018 برسد.

اگرچه هزینه های تولید نفت شیل در ایالات متحده بالا است اما تولید آن می تواند سود خوبی را به سرمایه گذاران دهد هر چند که تولید نفت شیل در سال های 2010 تا 2014 قیمت جهانی نفت را به نصف کاهش داد.

روند سرمایه گذاری در بخش نفت شیل نشان می دهد تولید نفت شیل در سال جاری رشد  1.3 میلیون بشکه ای را داشته باشد و رقم تولید این نفت به بیش از 5.7 میلیون بشکه در روز برسد که براین اساس سود بیشتری به سرمایه گذاران در این بخش برسد.

فاتح پیرول مدیر اجرایی آژانس بین المللی انرژی گفته است "صنعت نفت شیل در سال جاری به یک صنعت بالغ و پایدارتر تبدیل شده است، در حالیکه تولید نفت شیل به سرعت در حال رشد است، اما با توجه به آینده این آژانس هشدار می دهد که توانایی ادامه تولید نفت شیل برای غلبه بر فشارهای تورمی با بهره وری بهبود یافته هنوز نامشخص است. "

در گزارش آژانس بین المللی انرژی آمده است سرمایه گذاری های جدید در منابع متعارف نفت در سال 2018 به حدود یک سوم کاهش می یابد، که پایین ترین سطح در چند سال گذشته است. همچنین این موضوع باعث افزایش نگرانی در مورد کفایت عرضه در بلند مدت می شود.

متاسفانه روند سرمایه گذاری در نفت شیل به حدی افزایش یافته است که سرمیه گذاری در پروژه های اکتشافی تولید نفت از منابع طبیعی رنج می برد و این نشان می دهد که در سال جاری، هزینه های اکتشافی در سال جاری به 51 میلیارد دلار می رسد و 6 درصد کمتر از سال 2017 است.

بنابراین مسئولان دولتی شرکت های نفت باید روندی را ایجاد کنند تا مانع از کاهش سرمایه گذاری در منابع متعارف نفتی شوند.

انتهای پیام/

مشاهده نظرات

منبع : خبرگزاری فارس

فیلم های اقتصادی