امروز :
پنجشنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۸
::
21 ذو الحجة 1440
::
Aug-22-2019

ایرانیوز

بازتاب آخرین اخبار ایران و جهان

( منابع : خبرگزاری ها و سایت های معتبر ) درباره ما - تماس با ما - Webmaster

جدیدترین عناوین گروه ها :

روزه سکوت وزارت جهاد در برابر عدم پرداخت مطالبات گندم‌کاران/طلب ۳.۴ میلیارد تومانی کشاورزان بلا تکلیف مانده است

روزه سکوت وزارت جهاد در برابر عدم پرداخت مطالبات گندم‌کاران/طلب ۳.۴ میلیارد تومانی کشاورزان بلا تکلیف مانده است

در حالی که مسئولان وزارت جهاد کشاورزی قول داده بودند، مطالبات کشاورزان بابت خرید تضمینی گندم را تا پایان مهرماه تسویه کنند، اما با گذشت ۸ روز از آبانماه سیاست این وزارتخانه سکوت رسانه‌ای است.

به گزارش خبرنگار کشاورزی خبرگزاری فارس، امسال به مدد بارش‌های فراوان بهاره، تولید گندم از مرز خودکفایی عبور کرده و خرید تضمینی گندم به رقم 11 میلیون تن رسیده است، تا جایی که اکنون وزارت جهاد به دنبال صادرات گندم است و تا کنون حدود ۱۴ هزار میلیارد تومان خرید تضمینی گندم انجام شده است. 

طی دو ماه اخیر یکی از موضوعات مهم رسانه‌ها در بخش کشاورزی، عدم تسویه مطالبات گندمکاران بوده است، چرا که با فرارسیدن پاییز، کشاورز باید بتواند توان تأمین هزینه کود، بذر و نهاده خود را برای کشت جدید داشته باشد. 

در همین راستا، وزارت جهاد پس از آنکه نتوانست از طریق منابع بانکی و بودجه سازمان برنامه‌ریزی و بودجه، مطالبات گندمکاران را بپردازد، دست به دامن فروش اوراق بهادار در بورس کالا شد، تا جایی که در سه مرحله اوراق سلف موازی و مرابحه را در حد ۲ هزار میلیارد تومان منتشر کرد، تا از این محل بتواند برخی از مطالبات معوق گندمکاران را بپردازد.

اما علی قنبری رئیس شرکت بازرگانی دولتی که پیش از این در مصاحبه‌اش به خبرنگار فارس قول داده بود، مطالبات کشاورزان بابت خرید تضمینی گندم تا پایان مهرماه تسویه خواهد شد، اما با اتمام مهرماه و عدم پرداخت مطالبات گندم کاران، قنبری امروز سکوت را بر مصاحبه ترجیح داد و اعلام کرد که آقای وزیر دستور داده‌اند، در این زمینه در رسانه‌ها صحبتی به میان نیاید و خود شخصاً در این زمینه صحبت خواهد کرد. 

این در حالی است که برخلاف رویه سال‌های گذشته، همچنان قیمت خرید تضمینی محصولات استراتژیکی همچون گندم، جو، کشمش و پنبه هم با گذشت 40 روز از آغاز فصل پاییز و شروع سال زراعی و کشت جدید اعلام نشده و کشاورزان باید به تنهایی برای حل مشکلات خود از هر طرف وارد عمل شوند و این در حالی است که سیاست خرید تضمینی و قیمت تضمینی راهکاری برای آن بوده است که کشاورز بتواند برای حجم، نوع و میزان کشت محصول خود تصمیم‌گیری کند. 

انتهای پیام/ب

منبع : خبرگزاری فارس

فیلم های اقتصادی