امروز :
سه شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۷
::
13 رجب 1440
::
Mar-19-2019

ایرانیوز

بازتاب آخرین اخبار ایران و جهان

( منابع : خبرگزاری ها و سایت های معتبر ) درباره ما - تماس با ما - Webmaster

جدیدترین عناوین گروه ها :

محورهای سخنرانی آتی «پامپئو» علیه ایران؛ وزیر ترامپ در خلسه یک توهم

محورهای سخنرانی آتی «پامپئو» علیه ایران؛  وزیر ترامپ در خلسه یک توهم

نگاهی به محورهایی که وزیر خارجه آمریکا قرار است روز یکشنبه علیه ایران مطرح می‌کند نشان می‌دهد او ترجیح می‌دهد کماکان در فضای توهم‌آلودی که بارها به سخره گرفته شده به سر ببرد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، یک مقام آمریکایی بامداد روز گذشته (جمعه) محورهایی از ایده‌هایی که قرار است «مایک پامپئو»، وزیر خارجه آمریکا در سخنرانی روز یکشنبه علیه ایران مطرح کند را بازگو کرده است. 

نگاهی به آنچه این مقام ارشد آمریکایی، به شرط عدم افشای نام گفته مشخص خواهد کرد شاکله سخنرانی وزیر خارجه آمریکا را این بار هم تلاش برای هجمه تبلیغاتی علیه ایران برای ارضای عطش براندازی تشکیل خواهد داد؛ سیاستی که از زمان پیروزی انقلاب اسلامی توسط دولت‌های مختلف آمریکا به اشکال مختلف دنبال شده و هر بار ناکام مانده است.

در هر حال، بررسی سخنان مقام ارشد آمریکایی در بامداد جمعه نشان می‌دهد که پامپئو در سخنرانی روز جمعه احتمالاً چیزی جز آنچه تا کنون گفته نخواهد گفت و به دنبال هدفی جز آنچه تا کنون پیگیر آن بوده نخواهد بود.

محور سخنرانی پامپئو

مقام ارشد آمریکایی با بیان اینکه عنوان سخنرانی پامپئو «حمایت از صدای ایرانی‌ها» خواهد بود گفته که اعضای کنگره آمریکا، از جمله «اد رویس»، رئیس کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا و «تام کاتن»، نماینده مجلس سنا از جمله حاضران در این جلسه خواهد بود.

وی همچنین خاطرنشان کرده که این سخنرانی در ادامه سخنرانی‌ای خواهد بود که پامپئو روز ۳۱ اردیبهشت‌ماه در اندیشکده «هریتیج» انجام داد و راهبرد خود در قبال ایران را بعد از عهده‌دار شدن سمت وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد.  

مقام ارشد آمریکایی گفت: «وزیر خارجه در سخنرانی‌اش در روز ۲۲ ماه می از راهبرد دولت در خصوص ایران رونمایی کرد و اظهاراتی را خطاب به مردم ایران مطرح کرد. او اکنون قصد دارد آن گفت‌وگوها را با خطاب قرار دادن جامعه تبعیدی‌های ایران در ایالات متحده ادامه دهد.»

مایک «پامپئو» در سخنرانی اردیبهشت‌ماه ۱۲ شرط برای توافق هسته‌ای جدید با ایران مطرح کرد. این شروط به حدی غیرواقعی و در فضای توهم‌آلود تنظیم شده بودند که به سخره گرفته شدند. 

غیر از رژیم صهیونیستی که هر چه سیاست‌های واشنگتن در قبال ایران متوهمانه‌تر باشد بیشتر از آن حمایت می‌کند هیچ استقبالی از شروط وزیر خارجه آمریکا در آن سخنرانی نشد و بسیاری آن را  

مطالبات «متوهمانه، نامعقول، خیالبافانه»

 

توئیت «استفان والت»، نظریه‌پرداز روابط بین‌الملل و استاد مشهور دانشگاه هاروارد که نوشت «هنوز اندکی در عجبم که چرا پامپئو از ایران نخواست با افتتاح یک  زمین گلف به نام ترامپ در تهران و پرداخت هزینه ساخت دیوار مرزی با مکزیک موافقت کند» نماینده‌ای از فضایی است که در اثر مطرح شدن مطالبات پامپئو ایجاد شده بود. 

بسیاری از کشورها مخالفت خود را با اظهارات غیرواقعی پامپئو اعلام کرده و رسانه‌های آمریکا این سخنرانی را با عبارت‌هایی نظیر «متوهمانه»، «نامعقول»، «خیالبافانه» و غیره توصیف کردند. (جزئیات بیشتر را در این گزارش فارس بخوانید) 

تحلیلگران غربی با توجه به این سخنرانی وزیر خارجه آمریکا این استدلال را مطرح کردند که براندازی، سیاست اصلی‌ای است که دولت این کشور قصد دارد در قبال ایران در دستور کار قرار دهد. 

پامپئو و کارگروه مشترک براندازی 

هر چند پامپئو و مقام‌های وزارت خارجه آمریکا چندین بار پیگیری چنین سیاستی را رد کرده‌اند به تازگی رسانه‌های صهیونیستی اذعان کرده‌اند تل‌آویو و واشنگتن کارگروهی مشترک برای ناآرام کردن ایران و براندازی تشکیل داده‌اند.

 یکی از محورهای فعالیت این کارگروه را هجمه‌های رسانه‌ای- تبلیغاتی علیه نظام ایران در فضای مجازی تشکیل می‌دهد: پامپئو (همانند نتانیاهو) بارها در هفته‌های گذشته پیام‌ها و ویدئوهایی در فضای مجازی منتشر کرده که ظاهراً هدف آن ایجاد نارضایتی عمومی در جامعه ایران بوده، اما شتابزدگی‌ باعث شده از این روش هم حاصلی به دست نیاورد.

 آمارهای بدون منبع 

 

یک نمونه، توئیت ناشیانه‌ای از یک نمودار بود که پامپئو  اوایل تیرماه سال جاری برای نشان دادن اعتراضات ادعایی در ایران منتشر کرد، اما حتی توسط خبرنگاران آمریکایی هم جدی گرفته نشد و سخنگوی وزارت خارجه آمریکا از توضیح درباره آن ناتوان ماند. 

پامپئو در آن توئیت تصویری از یک نمودار مبهم منتشر کرد و مدعی شد که در نتیجه سیاست‌های دولت ترامپ اعتراضات در ایران گسترش پیدا کرده‌اند. 

اما نکته جالب درباره این نمودار این بود که نه مشخص بود آمارهای آن از کجا اقتباس شده‌اند و نه مشخص بود محور عمودی آن چه شاخصی را نشان می‌دهند. محور افقی این نمودار مشخصاً مربوط به بازه زمانی ژانویه ۲۰۱۷ تا ژانویه ۲۰۱۸ است، اما ظاهراً آقای پامپئو آنقدر شتابزده بوده که فراموش کرده مشخص کند در این بازه زمانی چه متغیری می‌توانسته دامنه تغییراتی از ۰ تا ۶۰۰ داشته باشد.

این توئیت روز بعد توجه «مت‌لی»، خبرنگار آسوشیتدپرس را جلب کرد و او «هیثر ناوئرت»، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا را برای توضیح درباره آن تحت فشار قرار داد، اما «ناوئرت» نتوانست درباره آن توضیحی ارائه کند. (جزئیات بیشتر)

تلاش برای ترویج یأس

اظهارات مقام ارشد آمریکایی در بامداد جمعه نشان می‌دهد سخنرانی پامپئو در روز یکشنبه باز هم به تلاش‌‌های ناکام‌مانده‌اش برای ترویج فضای یأس و ناکارآمد نشان دادن نظام جمهوری اسلامی ادامه خواهد داد.

مقام آمریکایی گفت: «پامپئو، در بیاناتش به این نکته اشاره خواهد کرد که داریم به چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی نزدیک می‌شویم. حکومت ایران، آخرین رژیم انقلابی زمین است و انقلابش را در سراسر خاورمیانه (غرب آسیا) صادر می‌کند.»

وی در ادامه این ادعاها اضافه کرد: «او برخی از فسادهای حکومت را افشا خواهد کرد و روی آزارهای مذهبی [در ایران] تأکید خواهد کرد.»

مقام ارشد آمریکایی در ادامه همچنین خاطرنشان کرد پامپئو در سخنرانی روز یکشنبه اطلاعات به‌روزی درباره «کارزار فشار حداکثری علیه ایران» فراهم خواهد کرد. 

متهم کردن ایران برای تطهیر عربستان

 

پامپئو قبل از عهده‌دار شدن سمت وزیر خارجه آمریکا و زمانی که رئیس سیا بود هم تلاش‌هایی مشابه برای اختصاص دادن جلساتی به طرح مباحث ضدایرانی انجام داده بود.

یک مورد آن آبان‌ماه سال ۱۳۹۶ بود که او با انتشار دوباره اسناد ادعایی کشف‌شده از پناهگاه بن‌لادن، موسوم به «آبوت‌آباد»  تلاش کرد دامن عربستان را از ارتباط با القاعده پاک کرده و ایران را به این متهم کند. 

انتشار این اسناد در حالی صورت می‌گرفت که مدیر اطلاعات ملی آمریکا ژانویه ۲۰۱۷ در اطلاعیه‌ای با عنوان «پایان پرونده بن لادن»، اطلاعاتی را منتشر کرد که قرار بود آخرین بخش از مجموعه اسنادی باشد که واشنگتن مدعی است در جریان حمله سال ۲۰۱۱ به پناهگاه «اسامه بن لادن» رهبر القاعده در «ابوت آباد» پاکستان به دست آمده است.

آبان‌ماه اما پامپئو مستقیماً و با نقض بیانیه چند ماه قبل سازمان بالادستی خود، با انتشار اطلاعیه‌ای، اعلام کرد ۴۷۰۰۰۰ سند مربوط به ابوت‌آباد را از طبقه‌بندی خارج می‌کند.

دقایقی از این اطلاعیه نگذشته بود که موسسه «بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها» (FDD) گزارشی طولانی در مورد محتوای این صدها هزار سند منتشر کرد. گزارشی که محوری روشن داشت: ارتباط ایران و القاعده.

اسناد تازه‌منتشر شده ابوت‌آباد در عمل چیزی نداشت جز ادعاهایی که پیش از این هم طرح شده بود، اما بازنشر آن‌ها این بار با محوریت ایران صورت می‌گرفت تا هدفی را که ذیل پروژه‌ای علیه تهران تعریف شده بود پیش ببرد. 

برای کسانی که در ماه‌های قبل‌تر مواضع پامپئو، بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها و عربستان را دنبال می‌کردند، نه انتشار دوباره اسناد ابوت‌آباد و نه گزارش FDD غافلگیرکننده نبود.

از ماه‌ها قبل مشخص بود که پروژه‌ای با مشارکت سیا، FDD و ریاض شکل گرفته که هدف از آن القا ارتباط ایران با القاعده و پاک کردن لکه القاعده از دامان عربستان سعودی است.

آمارهای یک دانشگاه آمریکایی

 

در پایان شاید یادآوری نتایج یک نظرسنجی که اخیراً دانشگاه مریلند انجام داده بتواند پامپئو را از توهمات براندازی که در آن به سر می‌برد خارج کند. 

این نظرسنجی که بهمن‌ماه سال گذشته منتشر شد نشان می‌دهد اکثریت قاطع مردم ایران علی‌رغم داشتن مطالبات اقتصادی و معیشتی، با سیاست‌های کلی نظام ایران موافق هستند و تغییر نظام سیاسی را دنبال نمی‌کنند.

  روزنامه واشنگتن‌پست، در توضیحی خلاصه‌وار درباره نتیجه این تحقیق نوشت: «این نظرسنجی که روز جمعه توسط مرکز مطالعات امنیتی و بین‌المللی دانشگاه مریلند و ایران‌پل انجام شده نشان‌دهنده حمایت اندک مردم ایران از تغییر نظام سیاسی ایران یا تسامح در اجرای قوانین اسلامی است. ضمن آنکه نتایج نشان می‌دهند انتقاد از سیاست خارجی ایران در سوریه و عراق از حمایت گسترده عموم جامعه ایران برخوردار نیست.»

این نظرسنجی به علاوه نشان می‌دهد ۸۵ درصد مردم ایران دیدگاه «بسیار نامطلوبی» به دولت آمریکا دارند، در حالی که نگرش کمتر از یک درصد در این باره «بسیار مطلوب» است.

یافته‌های این پیمایش، بر خلاف تمام فضاسازی‌های تبلیغاتی ترامپ و متحدانش، نشان می‌دهد تغییر بنیادین در نظام سیاسی ایران، تنها از حمایت ۴.۹ مردم ایران برخوردار است، فقط ۸.۸ درصد مردم با کاهش هزینه‌کرد نهادهای نظامی ایران در برنامه موشکی موافقند، اقلیت ۱۱.۳ درصدی معقتدند حکومت در زندگی آنها دخالت می‌کند، ۱۷.۲ درصد حضور در سوریه و عراق را در راستای منافع ملی نمی‌دانند و ۲۱.۵ درصد موافق کاهش هزینه‌های ایران در سوریه و عراق هستند.  

این نتایج، البته نشان می‌دهند عموم جامعه در زمینه‌های مبارزه با فساد (۸۵.۲%)، کاهش هزینه مواد غذایی (۸۱.۳%)، کاهش هزینه سوخت (۷۳.۲%) و عدم قطع یارانه‌ها (۶۹.۲%) مطالبات جدی دارند. 

 ناگفته پیداست این یافته‌ها تا چه اندازه با درکی که «پامپئو» مدعی است از حقایق ایران دارد، تفاوت دارند.

در صورتی که درک نادرست پامپئو و همکارانش حاصل ضعف دانش آنها باشد می‌توان امیدوار بود که این نظرسنجی و تحقیقات مشابه آن بتواند به آنها برای نزدیک شدن به حقایق جامعه ایران کمک کند.

اما در صورتی که آنها تعمداً چشم بر حقایق بسته باشند، نه این شواهد و نه هیچ نشانه عینی دیگری برای آنها راهگشا نخواهند بود. تاریخ روابط ایران و آمریکا گزینه دوم را محتمل‌تر نشان می‌دهد. 

انتهای پیام/ 

مشاهده نظرات

منبع : خبرگزاری فارس

فیلم های سیاسی