امروز :
جمعه ۲۸ تیر ۱۳۹۸
::
17 ذو القعدة 1440
::
Jul-19-2019

ایرانیوز

بازتاب آخرین اخبار ایران و جهان

( منابع : خبرگزاری ها و سایت های معتبر ) درباره ما - تماس با ما - Webmaster

جدیدترین عناوین گروه ها :

اعلام موجودیت ائتلاف جدید اهل سنت عراق و نامزدی استاندار «الانبار» برای ریاست پارلمان

اعلام موجودیت ائتلاف جدید اهل سنت عراق و نامزدی استاندار «الانبار» برای ریاست پارلمان

احزاب و ائتلاف‌های اهل سنت عراق، طی توافقی تازه، ائتلافی جدید به نام «المحور الوطنی» تشکیل دادند و استاندار «الانبار» را گزینه خود برای ریاست پارلمان جدید معرفی کردند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، در ادامه رایزنی‌های ائتلاف‌ها و احزاب سنی عراق به منظور دستیابی به توافق درباره برنامه‌ریزی سیاسی و اداری نوین برای آغاز مرحله‌ای جدید در اداره کشور، دیروز (سه‌شنبه 14 آگوست)، همپیمانی جدیدی شکل گرفت و ائتلاف «المحور الوطنی» اعلام موجودیت کرد.

پایگاه خبری «بغداد الیوم» عراق با انتشار بیانیه تاسیسی این ائتلاف نوشت: این ائتلاف به رهبری شش تن از سران سنی عراق تشکیل شده است.

در این بیانیه آمده است: در دوره و مرحله جدیدی که ملت ما در حال تجربه آن است و در روزهایی که عراقی‌ها به آینده امیدوارند و در عین حال از شکاف زیادی در بخش خدمات و تمامی امور مورد نیاز خود، رنج می‌برند، تنها به منظور یکپارچه کردن صفوف ملی، ما امروز، تشکیل ائتلاف سیاسی و ملی جدیدی را که تلاش می‌کند به ملت خدمت کند و دولت جدید را بسازد، اعلام می‌کنیم.

بر اساس این گزارش، در این ائتلاف، شش تن از رهبران سنی مشارکت دارند که عبارتند از:

1- خمیس الخنجر؛ بازرگان عراقی و دبیرکل «المشروع عربی» در عراق
2- اسامة النجیفی؛ معاون رییس جمهور و رهبر فهرست انتخاباتی «القرار»
3- جمال الکربولی: رئیس حزب الحل و رهبر فهرست انتخاباتی «ائتلاف بغداد»
4- سلیم الجبوری؛ رییس سابق پارلمان عراق
5- احمد عبدالله الجبوری (ابومازن): استاندار صلاح الدین
6- فلاح حسن الزیدان: وزیر کشاورزی

«خمیس الخنجر» از شخصیت‌های سیاسی و اقتصادی سنی عراق، دیروز در صفحه اش در توییتر از تشکیل این ائتلاف و ضرورت نظارت بر عملکرد آن خبر داده بود.

پس از اعلام موجودیت این ائتلاف، یک منبع آگاه در گفت‌وگو با «بغداد الیوم» اظهار داشت که این ائتلاف،«محمد الحلبوسی» استاندار الانبار را به عنوان نامزد خود برای تصدی پست ریاست پارلمان معرفی کرده است و طی نشستی که با حضور نمایندگان برخی از گروه‌های سیاسی از جمله «النصر»، «دولة القانون»، «الفتح» در منزل «هادی العامری» برگزارشد، این گزینه را علنی کرده‌ است.

اما واقعیت این است که انتخاب رئیس پارلمان به توافق بر سر سایر پستهای ریاستی یعنی ریاست‌جمهوری و نخست‌وزیری عراق بستگی دارد.

بر اساس قانون اساسی عراق، رئیس پارلمان جدید باید در نخستین نشست پارلمان از میان نمایندگان پیروز در انتخابات برگزار شده در 12 می گذشته، انتخاب شود و تنها زمان برای توافق بر سر این نامزد بازه زمانی میان تایید نهایی نتایج انتخابات و زمان برگزاری نخستین نشست پارلمان است.

انتهای پیام/ص

مشاهده نظرات

منبع : خبرگزاری فارس

فیلم های سیاسی