امروز :
سه شنبه ۴ تیر ۱۳۹۸
::
22 شوال 1440
::
Jun-25-2019

ایرانیوز

بازتاب آخرین اخبار ایران و جهان

( منابع : خبرگزاری ها و سایت های معتبر ) درباره ما - تماس با ما - Webmaster

جدیدترین عناوین گروه ها :

رأی الیوم: «عر اق جدید» عضو اصلی و فعال محور ضدآمریکایی ایران است

رأی الیوم: «عر اق جدید» عضو اصلی و فعال محور ضدآمریکایی ایران است

سرمقاله روزنامه فرامنطقه‌ای رای الیوم نوشت، عراق جدید، عضو اصلی و فعال محور ایرانی در مقابله با آمریکا و چه بسا دیگر کشورهای منطقه است.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، روزنامه فرامنطقه‌ای «رأی الیوم» در سرمقاله روز سه‌شنبه (بیست‌وهفتم شهریور)، عرصه سیاسی جدید در عراق با تشکیل پارلمان جدید و دولت جدید را متحد ایران توصیف کرد که فعال‌تر از قبل خواهد بود.

روزنامه الکترونیکی رأی الیوم این سوال را مطرح کرد که «تلاش‌های عربستان و دیگر کشورهای عربی حاشیه خلیج [فارس] برای مقابله با نفوذ ایران در عراق کجا رفت؟» و در ابتدا به اتفاقات مشخصی اشاره کرد.

رأی الیوم نوشت: اولین پیام تبریکی که «محمد الحلبوسی» بعد از انتخابش برای ریاست پارلمان جدید دریافت کرد، از طرف «علی لاریجانی»، رئیس مجلس شورای اسلامی ایران بود و مساله قابل توجه اینکه آقای الحلبوسی پس از نشستن بر کرسی ریاست پارلمان عراق، در جلسه نخست پارلمان، اولین دیداری که کرد با «هادی العامری» رئیس ائتلاف الفتح [نزدیک به ایران] بود و به منزل او رفت، که در رأس هیاتی بلندپایه شامل «حسن الکعبی» و گروهی از نمایندگان به آنجا رفت.

رأی الیوم توضیح داد: الحلبوسی از طریق این دو اقدام عمده، خواستار تأیید روابط ائتلافی قوی خود به عنوان یک کاندیدای سُنی با ایران بود و برای فراکسیون الفتح و آقای هادی العامری و همه کسانی که رابطه نزدیکی با ایران دارند، شناخته شده است.

رای الیوم انتخاب الحلبوسی را پیروزی بزرگ دیگری برای ایران و شکست مضاعف دیگری برای آمریکا خواند و گفت: آمریکا بیش از یک تریلیون دلار را در جنگ عراق از دست داد، جنگی که از طریق آن نخبگان سیاسی تازه‌ای را روی کار آورد که گمان می‌کرد از طریق آنها بر این کشور عربی مسلمان مسلط می‌شود.

این روزنامه الکترونیکی آورده است: این مسأله قابل توجه است که الحلبوسی تاکید کرد، اعضای پارلمان و ملت عراق از حمایت‌های بی شائبه ایران از عراق در گذشته و حال قدردانی می‌کنند و -طبق آنچه در بیانیه او آمده- مخالف هر گونه فشار یا تحریم اقتصادی علیه جمهوری اسلامی ایران هستند و آن را ظالمانه می‌دانند حتی اگر این تحریم‌ها از جانب آمریکا باشد و علیه آن می‌ایستند.

رأی الیوم ادامه داد: بر اساس متن گفت‌وگوی الحلبوسی با همتای ایرانی وی معلوم می‌شود که عراق پساجدید، عضو اصلی و فعال محور ایرانی در مقابله با آمریکا و چه بسا دیگر کشورهای منطقه است.

رأی الیوم تصریح کرد: انتخاب آقای الجلبوسی به عنوان رئیس پارلمان عراق، موفقیت دیپلماسی ایرانی و ژنرال قاسم سلیمانی، رئیس سپاه قدس جمهوری اسلامی ایران است... و چه بسا پایانی بر رؤیاهای آقای حیدر العبادی، نخست وزیر مورد حمایت آمریکا باشد.

رأی الیوم در پایان نوشت که «ایران به پیروزی بزرگی در برابر رقیب آمریکایی خود یعنی دونالد ترامپ دست یافته است و این پیروزی مقدمه‌ای برای انتخاب نخست وزیر جدید عراق است که غالبا از طرفداران ایران است... و احتمالا این قضیه درباره رئیس جمهور جدید عراق هم صدق می‌کند... . حالا عربستان و دیگر کشورهای عربی حاشیه خلیج [فارس] که با ایران و نفوذ آن در منطقه و بخصوص در یمن مبارزه می‌کنند کجا هستند؟ پاسخ  را بر عهده شما می‌گذارم».

انتهای پیام/ص

مشاهده نظرات

منبع : خبرگزاری فارس

فیلم های سیاسی