امروز :
سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸
::
21 ذو القعدة 1440
::
Jul-23-2019

ایرانیوز

بازتاب آخرین اخبار ایران و جهان

( منابع : خبرگزاری ها و سایت های معتبر ) درباره ما - تماس با ما - Webmaster

جدیدترین عناوین گروه ها :

جام جهانی در حکیمیه/ وقتی کودکان کار پا به توپ می‌شوند

جام جهانی در حکیمیه/ وقتی کودکان کار پا به توپ می‌شوند

تب جام جهانی به داغ ترین درجه خود رسیده است و حالا فینالیست‌ها برای رسیدن به یکی از بزرگترین و جذاب ترین افتخارات ورزشی دنیا لحظه شماری می‌کنند. این جا و در گوشه‌ای از شمال شرقی تهران اما، فوتبال معنای دیگری به خود گرفته است.

مجله فارس پلاس؛ فاطمه شعبانی: انگیزه این بچه‌ها به اندازه نیمکت نشینهای تیم ملی است که برای فیکس شدن تمام تلاششان را می‌کنند. در لباس‌های زردشان خودشان را بازیکن‌های تیم برزیل می‌بینند و زمانی که در زمین چمن هستند تنها دغدغه‌شان توپ و فوتبال است. خدا را چه دیدید شاید در آینده یکی از این‌ها به تیم‌های بزرگ و تیم ملی راه یافت و تمام مشکلات خود و خانواده‌اش را حل کرد، برای این بچه‌ها فوتبال سرگرمی نیست برای این‌ها فوتبال خود زندگی است. حاج «رضا فقهی» مسئول خیریه محبا با انتخاب پسران تحت پوشش خیریه تیم فوتبالی تشکیل داده است و به آینده این بچه‌ها بسیار امیدواراست.

بچه‌های فوتبالی

مینی بوس که می‌ایستد بچه‌ها با دهانی پراز خنده و یک ساک ورزشی بردوش پیاده می‌شوند، از پله‌ها پایین می‌روند و پشت توری زمین چمن صف می‌کشند. یکی از پسرها بسته آدامسی را باز و به دوستانش تعارف می‌کند و بچه‌ها آدامس را برمی دارند و به دهان می‌گذارند و می‌جوند. 2 نفراز بچه‌ها باهم شوخی می‌کنند و یکی از آن‌ها به شوخی فحشی از دهانش خارج می‌شود یک نفر تذکر می‌دهند: آهای فحش نده! در این فاصله بچه‌ها در پناه درخت کاج لباس‌هایشان را عوض کرده‌اند. اغلب لاغر و نحیف‌اند. در پس صورت‌های بچه گانه شان مردان قدرتمندی نهفته است. این پا وآن پا می‌شوند تا سانس قبلی تمام شود و نوبت به آن‌ها برسد. سرپرست‌ها و مربی با بسته‌های کادو و جوایز از راه می‌رسند. قرار است امروز در قالب 2 تیم با هم مسابقه بدهند و به نفرات برتر جوایزی هم داده شود. دل توی دل بچه‌ها نیست، زمین که خالی می‌شود باسوت «رامین کریمی»- مربی- به داخل زمین می‌دوند و شروع به گرم کردن خود می‌کنند. تمرین این‌ها 2 روز در هفته روزهای سه شنبه زمین چمن 22 بهمن محله خاک سفید و و پنج شنبه زمین چمن کوی دانشگاه حکیمیه است.


اولین نیاز

این تیم از تیرماه 1396 با 30 پسر بچه 12-17 سال تحت پوشش خیریه محبا شکل گرفته است و بعد از گذشت تقریباً 9 ماه تبدیل به یک تیم منسجم شده است. حاج «سید رضا فقهی» مدیر موسسه حمایتی باران امید (محبا) در باره چگونگی و دلیل تشکیل این تیم فوتبال می‌گوید: «معمولاً خیریه‌ها هرچه جلوتر می‌روند نیازهای مددجویان را بیشتر می‌شناسند ما در موسسه الویت اول را آموزش و استقلال گذاشته‌ایم. سعی می‌کنیم مددجویان را بعداز مدتی مستقل کنیم. اکثر این بچه‌ها یتیم، بد سرپرست یا پدر معلول هستند و به نوعی بچه‌های آسیب دیده جامعه‌اند. ورزش باعث می‌شود بچه‌ها از محیط بد دور شوند.» فقهی از اثر فوتبال بربچه ها می‌گوید: «وضعیت تغذیه ای اغلب بچه‌ها مناسب نیست روزهایی که بچه‌ها فوتبال دارند 2 وعده غذای گرم و خوب و مقوی در موسسه تهیه می‌شود و بچه‌ها مهمان ماهستند. اوایل تشکیل تیم مدتی با ماشین‌های شخصی بچه‌ها را سرتمرین می‌آوردیم این‌ها باهم سازگاری نداشتند و دعوا می‌کردند و گاهی به همدیگر فحش می‌دادند؛ اما به تدریج نوع حرف زدنشان تغییر کرده و روحیه کار دسته جمعی را یادگرفته اند. بچه‌ها با علاقه زیادی در زمین حاضر می‌شوند. الان که نگاه می‌کنم می‌بینم به نسبت روزهای اول روحیه‌ها خیلی عوض شده است...».

 

عشق فوتبال

پشتکار و علاقه بچه‌ها به فوتبال زبانزد شده است. «مصطفی احمدزاده» سرپرست تیم می‌گوید: «شاید باور نکنید روزهای سردو برفی امسال می‌خواستیم بچه‌ها را تعطیل کنیم وقتی بچه‌ها این قضیه را فهمیدند به قدری ناراحت شدند که خدا می‌داند. تعطیل نکردیم و برای تمرین آوردیم هوا به قدری سرد بود که ما نمی‌توانستیم کنار زمین بایستیم اما وقتی فهمیدند سانس بعدی را تعطیل کرده‌اند التماس می‌کردند که ما بمانیم.» احمدزاده در باره برنامه‌های آینده می‌گوید: «اعتقاد مااین است که کار باید اصولی جلو برود تا نتیجه داشته باشد. بعداز امتحان بچه‌ها مسابقات جدید شروع می‌شود در سطح اول مسابقات تهران باشد. ما با باشگاه پرسپولیس ارتباط برقرار کردیم که بچه‌ها را سرتمرین ببریم. با پیگیری‌هایی که با فدارسیون فوتبال انجام دادیم بچه‌ها سرتمرین تیم ملی نوجوانان زیر نظر دکتر ذوالفقاری حضور پیدا کردند و بازی‌های تیم ملی را دیدند و نکات آموزشی خوبی را یاد گرفتند؛ و بعد از تعطیلات نوروز و شروع تمرینات تیم ملی قرار است در تمرینات تیم ملی بزرگسالان حاضر شویم. فدارسیون فوتبال 26 بلیط رایگان برای تماشای تیم ملی به بچه‌های ما داده‌اند. اینطوری بچه‌ها انگیزه بیشتری پیدا می‌کنند. روزگار با اغلب این بچه‌ها نامهربان بوده است.»

 

دلخوشی ها

بچه‌ها با هیجان خاصی بازی می‌کنند. گل زدن برایشان اهمیت خاصی دارد. با هر گل زدن به هوا می‌پرند و هم تیمی‌هایشان را در آغوش می‌کشند. جوری بازی می‌کنند که خیس عرق می‌شوند. برای این‌ها فوتبال نه بخشی از زندگی بلکه خود زندگی است. مسابقه که تمام می‌شود نوبت به اهداجوایز می‌رسد. به ترتیب روی زمین می‌نشینند. بیش از هرچیز زانوهای زخمی و بعضاً باندپیچی شده خاص فوتبالیست‌ها خودنمایی می‌کند. هرکدام از بچه‌ها که جایزه می‌گیرد دیگران تشویقش می‌کنند. در چشمان مشتاق بچه‌ها می‌توان خوشحالی ناشی از گرفتن هدیه را به وضوح دید. یکی با صدای بلند می‌خواند: ماشاالله ماشالله بهش بگید... بچه‌ها دست می‌زنند. ان شاالله عروسی‌ات! باز بچه‌ها دست می‌زنند و می‌خندند. دروازه بان که می‌خواهید جایزه بگیرد می‌گوید: ان شاالله که علیرضا بیراوند بشوی! و رو به من می‌کند و می‌گوید: درسش هم بیسته خیلی خوب شیرجه می زنه. یکی از بچه‌ها که پست دفاع بازی می‌کند می‌گوید: بابا این شجاع خلیل زاده است همه را بل لگدمی زند. بچه‌ها می‌خندند. مهدی آراسته پسری است که بچه‌ها را با شعارهایش تشویق می‌کند؛ دوستش خیلی جدی به من می‌گوید: «مهدی مرداست، می‌رود سرکار!»

 

انتهای پیام/

مشاهده نظرات

منبع : خبرگزاری فارس

فیلم های فناوری