امروز :
شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷
::
11 جماد ثاني 1440
::
Feb-16-2019

ایرانیوز

بازتاب آخرین اخبار ایران و جهان

( منابع : خبرگزاری ها و سایت های معتبر ) درباره ما - تماس با ما - Webmaster

جدیدترین عناوین گروه ها :

کمبود دستگاه‌های رادیوتراپی نسبت به آمار بیماران مبتلا به سرطان در کشور

کمبود دستگاه‌های رادیوتراپی نسبت به آمار بیماران مبتلا به سرطان در کشور

دبیر علمی دوازدهمین کنگره فیزیک پزشکی ایران با بیان اینکه در حوزه تجهیزات رادیوتراپی، سرمایه گذاری و توجه لازم باید انجام گیرد، گفت: نسبت به جمعیت و آمار بیماری سرطان، استانداردهای لازم دستگاهی را در این زمینه به لحاظ کمیت نداریم.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری فارس، احمد مستعار دبیر علمی دوازدهمین کنگره فیزیک پزشکی ایران در مراسم افتتاحیه دوازدهمین کنگره فیزیک پزشکی ایران در ارتباط با جزئیات این کنگره اظهار داشت: این کنگره بیست و هشت و بیست و نهم تیر ماه سال جاری در دانشکده فیزیک پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار شده و از 4 ماه پیش فراخوان ارسال مقاله انجام شده است.

وی با اشاره به اینکه 100 نفر از اساتید برجسته عضو کمیته داوری این کنگره بوده‌اند، افزود: از 600 مقاله ارسال شده 150 مورد آنها به شکل اورال انتخاب و در سه سالن مجزا برگزار شده است. همچنین 300 مقاله به صورت پوستر ارائه شده و اقدامات لازم در این راستا صورت گرفته است.

دبیر علمی دوازدهمین کنگره فیزیک پزشکی ایران ادامه داد: رشته فیزیک پزشکی و بخش‌های بالین آن همگام با همه گروه‌های پزشکی در حال پیشرفت بوده است همچنین به نظرم برخی از مقالات در بهترین ژورنال های جهانی قابلیت عرضه دارند.

مستعار با بیان اینکه فیزیک رادیوتراپی حجم اصلی مقالات این کنگره را به خود اختصاص داده است، عنوان داشت‌: متخصصین فیزیک رادیوتراپی در مراکز رادیوتراپی کارهای مهمی را انجام می‌دهند و امروز شاخصه اصلی فیزیک پزشکی، فیزیک رادیوتراپی است و در بالین نقش مهمی را برعهده دارد.

وی با اشاره به اینکه جامعه بشری امروز با معضل سرطان روبرو شده و روش‌های درمانی مناسب تر در این زمینه اهمیت ویژه‌ای دارند، گفت: در کنار روش جراحی و شیمی درمانی گاهی برای بیماران استفاده از روش رادیوتراپی توصیه می‌شود. همچنین گاهی زمانی که جراحی برای از بین بردن سلول‌های سرطانی انجام می‌شود برخی از سلول‌های تومور در بافت ها باقی می‌ماند که همکاران ما از طریق پرتوهای یونیزان و اشعه، سلول‌های باقیمانده را از بین می‌برند.

این عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تاکید کرد: همکاران فیزیک پزشکی دوز مناسب اشعه که پزشک تعیین می‌کند تا به سلول‌های باقیمانده بماند و اینکه این اشعه از چه جهت  و با چه زاویه‌ای به سلول تابانده شود تا سرطان مجدد نکند دیگر اقداماتی است که همکاران فیزیک پزشکی انجام می‌دهند.

مستعار خاطرنشان کرد: همچنین طراحی سیستم کامپیوتری خاص و اینکه این سیستم‌ها به روز رسانی شود و تکنیک‌های جدید در آن لحاظ شود نیز از دیگر اقدامات همکاران فیزیک پزشکی است مقالات زیادی نیز در این زمینه در کنگره در حال ارائه هستند.

وی در مورد مشکلات خرید برخی از این تجهیزات عنوان کرد: در خرید این تجهیزات نسبت به کشورهای پیشرفته عقب هستیم باید حوزه های مختلف در این زمینه را در نظر گرفت. به طور مثال در حوزه تصویربرداری خیلی با استانداردهای روز دنیا در حوزه تجهیزات فاصله نداریم و جدیدترین دستگاه هایی که در خارج کشور وجود دارد نیز در ایران موجود است.

دبیر علمی دوازدهمین کنگره فیزیک پزشکی ایران خاطرنشان کرد: البته در حوزه تجهیزات رادیوتراپی سرمایه گذاری و توجه لازم باید انجام گیرد چرا که در مقایسه با کشورهای پیشرفته تفاوت زیادی داریم  و نسبت به جمعیت و  آمار بیماری سرطان که سالانه 90 هزار مورد ابتلای جدید است استانداردهای لازم دستگاهی را در این زمینه به لحاظ کمیت نداریم.

مستعار گفت: البته تعداد معدودی از مراکز، تجهیزات آنها شبیه کشورهای پیشرفته بوده و آمار آنها انگشت‌شمار است و باید مسئولین این حوزه را تقویت کرده و به استانداردهای بین المللی در این زمینه برسیم.

گفتنی است دوازدهمین کنگره فیزیک پزشکی به همت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و انجمن فیزیک پزشکی ایران از تاریخ 28 تا 29 تیر و با هدف ارائه جدیدترین روش ها در تشخیص و درمان بسیاری از بیماری ها  در حوزه پزشکی که با حضور رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و اعضای برد فیزیک پزشکی، اعضای انجمن‌های فیزیک پزشکی، پزشکی هسته ای، علوم پرتونگاری و رادیو انکولوژی و اساتید و متخصصین از سراسر کشور در حال برگزاری است.

انتهای پیام/

مشاهده نظرات

منبع : خبرگزاری فارس

فیلم های حوادث