امروز :
شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷
::
11 جماد ثاني 1440
::
Feb-16-2019

ایرانیوز

بازتاب آخرین اخبار ایران و جهان

( منابع : خبرگزاری ها و سایت های معتبر ) درباره ما - تماس با ما - Webmaster

جدیدترین عناوین گروه ها :

برنامه کشوری ترک دخانيات در مراكز درمان اعتياد به مواد مخدر

برنامه کشوری ترک دخانيات در مراكز درمان اعتياد به مواد مخدر

اعتیاد به نیكوتین و مواد مخدر به یكدیگر وابسته هستند و باید در همه برنامه‌های جامع درمان اعتیاد در کشور، ترک اعتیاد به نیكوتین به عنوان یك عامل كلیدی گنجانده شود.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری فارس، یکی از اولویت های کاری مرکز تحقیقات پیشگیری و کنترل دخانیات، کاربردی سازی نتایج پژوهش های انجام یافته است.در این راستا و پس از اجرای یک کارآزمایی بالینی ثبت شده در مورد ادغام ترک دخانیات و درمان  اعتیاد به مواد مخدر در سال 90 ، مقرر شد برنامه ترک دخانیات در حوزه درمان اعتیاد تعمیم یابد.

این طرح  در ابتدا با چالش های بسیاری روبرو شد چراکه باور عمومی و غلط در جامعه این است که مصرف سیگار از مصرف مواد مخدر بهتر است.

این درحالی است که اعتیاد به نیکوتین و مواد مخدر به یکدیگر وابسته هستند و تداوم اعتیاد به هرکدام نیز احتمال تشدید دیگری و خطرات بهداشتی هر دو را افزایش می دهد. این بدان معنی است که باید در همه برنامه‌های جامع درمان اعتیاد در کشور، ترک اعتیاد به نیکوتین به عنوان یک عامل کلیدی گنجانده شود.

همچنین ترک سیگار به تنهایی نیز می تواند برای فرد و جامعه بسیار مفید باشد. با شناخت ارتباط میان اعتیاد به نیکوتین و مواد مخدر، مراکز درمان با متادون در سراسر جهان در حال گنجاندن  برنامه‌های ترک سیگار در رژیم‌های درمانی خود هستند.

بنابراین لزوم معرفی درمان ترک سیگار برای بالا بردن کارایی و توانایی مراکز درمان اعتیاد ایران در مقابله با شیوع اعتیاد انکار ناپذیر است. بنابراین ارائه راه حل‌های درمانی باید یکی از اولویت‌های مراکز درمان اعتیاد در کشور باشد.

با توجه به وجود مستندات علمی معتبر درباره موثر بودن هم‌زمانی درمان وابستگی به مواد مخدر و برنامه ترک دخانیات و به منظور ارتقا سطح خدمات ارائه شده در مراکز درمانی بهزیستی این برنامه بین مرکز تحقیقات پیشگیری و کنترل دخانیات دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و معاونت پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور جهت هماهنگی اجرای دوره‌های آموزشی ترک دخانیات و توانمندسازی پزشکان آن سازمان و نظارت بر حسن اجرای برنامه ادغام ترک دخانیات با درمان وابستگی به مواد مخدر اجرا شد تا زمینه همکاری‌های علمی آموزشی پژوهشی آن فراهم شود. 

فاز اول برنامه کشوری از سال 95 و پس از هماهنگی های انجام شده با سازمان بهزیستی در 6 استان آذربایجان شرقی، اصفهان، تهران، خراسان رضوی، فارس، مازندران و در هر استان 4 مرکز درمانی شامل دولتی، خصوصی، اقامتی و سرپایی انتخاب و در دو برنامه جداگانه آموزش های لازم و دستورالعمل های اجرایی انجام شد. سپس مقرر شد تا هر مرکز فعالیت های درمانی جدید را ارائه کنند.

همچنین از سال گذشته مقدمات طراحی و استقرار یک سایت و نرم افزار الکترونیکی ثبت اطلاعات و فعالیت ها و گزارش های مربوطه به آدرس www.tpcrc.ac.ir شکل گرفت که در حال حاضر آماده بهره برداری شده است.

اکنون مقرر شده تا با اعلان عمومی فاز دوم آن شروع شود و در فاز سوم هر استان به صورت استان معین آموزش های لازم را به استان های هم جوار ارائه می کند تا به صورت کشوری برنامه نهایی آن اجرا شود.

انتهای پیام/

مشاهده نظرات

منبع : خبرگزاری فارس

فیلم های حوادث