امروز :
جمعه ۲۸ تیر ۱۳۹۸
::
17 ذو القعدة 1440
::
Jul-19-2019

ایرانیوز

بازتاب آخرین اخبار ایران و جهان

( منابع : خبرگزاری ها و سایت های معتبر ) درباره ما - تماس با ما - Webmaster

جدیدترین عناوین گروه ها :

برای تخصیص ارز به ملزومات پزشکی از انجمن‌های علمی مشورت گرفته نشد

برای تخصیص ارز به ملزومات پزشکی از انجمن‌های علمی مشورت گرفته نشد

مسئول كميته اطلاع رساني انجمن ارتوپدي ایران گفت: در خصوص تخصیص ارز به ملزومات پزشکی باید با انجمن‌های علمی مشورت صورت می‌گرفت و درجه ضروریت تجهیزات مورد نیاز هر انجمن از طرف آنها اعلام می‌شد.

یاسر نژادی جراح و متخصص ارتوپدی ومسئول کمیته اطلاع رسانی انجمن ارتوپدی در گفت‌وگو با خبرنگار سلامت خبرگزاری فارس، در خصوص لیستی که در زمینه تخصیص ارز دولتی برای ملزومات پزشکی اعلام شده است، اظهار داشت: در این لیست شبهاتی از طرف بعضی تخصص‌های پزشکی مانند آنکولوژی به وجود امده که سهم یکسانی بین گروه‌ها در اختصاص یافتن ارز دولتی برای اقلام ضروری آنها وجود ندارد.

وی افزود: در خصوص تخصیص ارز به ملزومات پزشکی باید از انجمن‌های علمی مشورت گرفته می‌شد و لیست و درجه ضروریت تجهیزات مورد نیاز هر انجمن از طرف آنها اعلام می‌شد و برای مشکلات موجود و مشکلاتی که در اینده متصور هستیم در مورد هر رشته نظر خواهی و چاره اندیشی میشد که حداقل اینکار در مورد انجمن ارتوپدی و بقیه انجمن‌هایی که در ارتباط هستیم صورت نگرفته است.

وی گفت: در خصوص تجهیزات ارتوپدی موجود در لیست نیز ،با توجه به مصرف و نیاز بالا تعداد مهم است و امیدواریم  تغییر ناگهانی و جدی در بعضی جراحی‌ها با برنامه‌ریزی انجام شده ایجاد نشود، هر چند ما هم با صرفه جویی و اولویت بندی قطعات گران قیمت این رشته موافقیم.

نژادی تصریح کرد: برخی اقلامی که نام آنها در این لیست به چشم می‌خورد و حساسیت‌هایی نیز ایجاد کرده ،هم کاربرد درمانی و هم زیبایی دارند و نفس وجود آنها در لیست مشکل دار نیست ولی اختصاص یافتن ان به بیمار مقاصد درمانی مهم است و شناور بودن قیمت به دیگر مصارف نیز نباید فساد اور باشد.

این جراح مفاصل ادامه داد: اقلامی که کاربرد دوگانه دارند زمینه مصرف آنها باید توسط کمیته‌های ضرورت‌سنجی مشخص شود تا به طور شفاف نحوه استفاده آنها برای همه معلوم باشد.

وی تصریح کرد:‌از سوی دیگر ممکن است برخی از شرکت‌ها اینگونه اجناس را با ارز دولتی وارد کرده باشند اما با دو قیمت متفاوت به فروش برسانند.

نژادی توضیح داد: به طور مثال ممکن است فردی که اقدام به واردات اینگونه وسایل کرده در زمینه زیبایی تجهیزات مورد نظر را با قیمت آزاد به فروش برساند لازم است در این زمینه نظارت بیشتری صورت گیرد.

وی در پایان گفت: شرکت‌هایی که اقدام به واردات مثلا پروتزها برای مصارف زیبایی می‌کنند باید این اقدام را با دریافت ارز شناور انجام دهند همچنین محل مصرف اقلام وارداتی شفاف شود تا از بروز رانت پیشگیری به عمل آید؛ البته باید قبول کنیم در شرایطی که تمام مشکلات قبلی وجود داشته و اکنون مشکلات خارجی و تحریم‌ها هم به انها آضافه شده ،کار ،بسیار سخت و پیچیده است و امیدواریم  تمام افراد و شرکت‌های تجهیزات پزشکی نیز برای گذراندن این روزهای سخت و کمتر شدن فشارها به مردم همکاری کنند.

انتهای پیام/

مشاهده نظرات

منبع : خبرگزاری فارس

فیلم های حوادث